News Mehedinti

Pensionarii din Orșova au participat la o acțiune de prevenire a infracțiunilor cu violență

Data: 12-4-2013

Având în vedere apropierea sărbătorilor pascale, Compartimentul de Analiză ÅŸi Prevenire a Criminalităţii, împreună cu PoliÅ£ia municipiului OrÅŸova – Compartimentul Proximitate, au  desfăşurat o acÅ£iune proactivă la Clubul Pensionarilor din municipiul OrÅŸova.

Scopul acÅ£iunii a constat în  prevenirea infracÈ›iunilor comise cu violenţă ÅŸi a infracÅ£iunilor contra patrimoniului prin informarea cât mai multor cetăţeni. 

“Activitățile preventive de informare È™i responsabilizare a persoanelor vulnerabile, vor fi prioritare pentru poliÅ£iÅŸtii mehedinÅ£eni. Responsabilizarea persoanelor vârstnice, potenÅ£iale victime a diferitelor infracÅ£iuni, prin adresarea de sfaturi utile pentru liniÅŸtea ÅŸi siguranta familiei, asigurarea locuintelor si identificarea vulnerabilităţilor au fost doar câteva din obiectivele avute în vedere de organizatori. Au fost distribuite pliante tuturor participanÈ›ilor cu promisiunea transmiterii mesajului nostru antivictimal È™i altor categorii de cetăţeni de pe raza municipiului OrÅŸova. PreÅŸedintele Clubului pensionarilor OrÈ™ova ne-a asigurat de sprijin È™i colaborare permanantă cu promisiunea că, activităţi similare vor mai avea loc”, a precizat Nicolae Lohon, purtător de cuvânt la IPJ MehedinÈ›i.

PoliÅ£iÅŸtii au luat cunoÅŸtinţă de problemele cu care se confruntă această categorie de cetăţeni, asigurându-i de implicare în soluÅ£ionarea acestora.