Aladin Georgescu, preÈ™edintele Consiliului JudeÈ›ean MehedinÈ›i: ,,Acum 26 de ani românii s-au sacrificat pentru libertate, iar noi trebuie să continuăm această luptă, pentru o Românie mai bună,,
Data: 22-12-2015În urmă cu 26 de ani, la data de 22 decembrie, România È™i-a câÈ™tigat libertatea, o filă din istoria țării de la care a pornit democraÈ›ia.
În acest context, reprezentanÅ£ii autorităţilor locale ÅŸi judeÅ£ene au participat la un ceremonial de pomenire, la monumentul Eroilor RevoluÅ£iei din Parcul Tineretului, de pe strada CriÈ™an. S-au depus coroane de flori în memoria eroilor morÅ£i în RevoluÅ£ia din 1989.
PreÈ™edintele Consiliului JudeÈ›ean MehedinÈ›i, domnul Aladin Georgescu, e de părere că lupta pentru libertatea câÈ™tigată în urmă cu 26 de ani, prin sacrificiul vieÈ›ii unor oameni, trebuie continuată È™i astăzi, pentru o Românie mai bună.
,,Ziua de 22 decembrie consemnează în mentalul colectiv începutul democraÈ›iei în România, sau mai corect spus, regăsirea într-o familie de principii È™i valori noi, reconectarea cu Europa, fiind Ziua Libertății. Românii au ales democraÈ›ia prin sacrificiu È™i determinare. Au acÈ›ionat cu speranÈ›a unui drum mai bun, care s-a dovedit a fi anevoios. Amintirea acestei perioade va dăinui ca un moment crucial în istoria țării noastre. ForÈ›a dorinÈ›ei de a fi liberi ne-a schimbat viaÈ›a tuturor È™i România a început să clădească bazele democraÈ›iei. Cinstea pe care trebuie să le-o închinăm nu constă în mesaje È™i rememorări anuale, ci în consolidarea democraÈ›iei, un ideal pentru care unii români au considerat că trebuie să plătească cu viaÈ›a lor. AÈ™adar, în cinstea lor să continuăm să luptăm pentru libertate, pentru valorile democraÈ›iei, pentru statul de drept, pentru o Românie mai bună È™i să ne implicăm cât mai mult în a realiza ce este mai bine pentru noi toÈ›i,, a declarat domnul Aladin Georgescu.
