News Mehedinti

MEHEDINÅ¢I: Regele Cioabă a fost REÈšINUT pentru 24 ore, în DROBETA TURNU SEVERIN, iar ASTÄ‚ZI va fi propus pentru AREST PREVENTIV, în dosarul DE INFRACÅ¢IUNI ECONOMICE cu prejudiciu de peste 5 milioane de euro!

Data: 14-9-2017

Dorin Cioabă, autointitulatul rege al romilor, a fost reÅ£inut aseară, pentru 24 de ore la Drobeta Turnu Severin, dar nu ÅŸi soÅ£ia sa. Dorin Cioabă a fost reÈ›inut în urma percheziiÈ›iilor făcute ieri. Dorin Cioabă, autointitulatul rege al romilor, a susÅ£inut miercuri, după percheziÅ£iile efectuate la reÅŸedinÅ£a sa, că se va duce împreună cu soÅ£ia, SighiÅŸoara, pe al cărei nume există un mandat de aducere, la Drobeta Turnu Severin, pentru ca aceasta să dea declaraÅ£ii în dosarul privind infracÅ£iuni de spălare de bani ÅŸi evaziune fiscală cu un prejudiciu de 5 milioane de euro.

PERCHEZIÅ¢II în MEHEDINÅ¢I ÅŸi la regele Cioabă din Sibiu, într-un dosar DE INFRACÅ¢IUNI ECONOMICE / Prejudiciu de peste 5 milioane de euro!

Cioabă a declarat miercuri că sunt nevinovaÅ£i ÅŸi el ÅŸi soÅ£ia lui, dar aceasta trebuie să se prezinte la PoliÅ£ie, pentru declaraÅ£ii, având mandat de aducere.

Regele romilor a susÅ£inut că atât el, cât ÅŸi soÅ£ia sa, au calitatea de martori, după ce firma soÅ£iei a cumpărat plumb de la o altă societate comercială cercetată în dosar, din judeÅ£ul MehedinÅ£i.

"Am un pic de probleme. Mi-au făcut percheziţii acasă. Vor să mă duc la Poliţie, la Severin, că acolo e un dosar. Soţia mea colabora cu o firmă de acolo şi cumpăra nişte marfă, nişte plumb. Pe mine mă ia ca martor. Nu sunt acuzat de ceva. Soţia mea are mandat să se prezinte la Poliţie la Severin şi o să merg cu ea acolo, să dăm declaraţii ", a precizat Dorin Cioabă. Stiripesurse.ro